Co je Terénní lukostřelba?
Terénní lukostřelba (nejen) pro děti
Terénní lukostřelba se od tradiční terčové lukostřelby velmi liší. Terčová lukostřelba je pořád oblíbenější, nicméně pomalu více a více nastupuje trend v terénní lukostřelbě a čím nardůstá střelců, kteří se na ni zaměřují. Přirovnávám ji ke golfové variantě lukostřelby.
Jako byste hráli golf
Terénní lukostřelba zahrnuje střelbu na terč z různých vzdáleností. 24 terčovnic je rozmístěno na ploše v lesích a většinou v nerovném terénu. Je proměnlivá, mění se a každý závod je jiný. Liší se jak terénem, tak i skupinou lidí, kde spolu střelci tráví čas (často více jak 4 hodiny), spolupracují, doplňují se a navazují přátelství.
Děti a terénní lukostřelba
Existuje množství důležitých informací, které by děti měly vědět o terénní lukostřelbě dříve, než je na plac pustíme. O tom, jak probíhá, co mohou a nemohou mít u sebe apod. Samozřejmě důležité je informovat o bezpečnosti. V této části jsou uvedeny ty nejzákladnější informace, které by děti na terénním závodě měly ovládat.
Pravidla terénní lukostřelby, důležité informace a příprava
Bezpečnost
Bezpečnost je alfou a omegou lukostřelby. O tom není pochyb. U terénní lukostřelby to platí několikanásobně. Je tu více možností, jak přijít k úrazu při neohleduplném chování.
Důležité je, aby se děti v terénu chovaly bezpečně a ohleduplně k ostatním. Nerušit střelce při střelbě a čekat na stanovišti, dokud předešlá skupinka není v bezpečné vzdálenosti. Diváci, rodiče a veškerá veřejnost mají na terénních závodech vyhrazené prostory. Důležité je bezpodmínečně dodržovat pravidla bezpečnosti! Co se týče techniky natahování luku, vždy se natahuje pouze na střelecké čáře a pouze ve směru střelby. Šípy se vytahují až na střelecké čáře a v žádném případě se pro ně neběhá.
Na obrázku, jak vypadá klasická skupina na terénní.
Obr. č. 1: Skupinka střelců na MČR žáků 2013, Střapole
Co může mít střelec u sebe
Střelci mohou mít u sebe jakékoliv části pravidel World Archery. Z toho vyplývá? Střelci mohou mít u sebe i tabulku se vzdálenostmi na jednotlivé terče s rozdílnými průměry. Střelci mohou mít u sebe i poznámky se značkami o míření. Velmi oblíbené je nalepit si poznámky např. na spodní rameno, aby se mohly děti rychleji orientovat.
Tip: Nalepené tzv. "čárky" na spodním ramenu mají výhodu 3 násobné kontroly: zaměřovač / čárky / vzdálenost na metě. V jednu chvíli si kontrolujete všechny 3 body zároveň. Pomáhá to. Už se vám někdy stalo, že jste se spletli a špatně nastavili zaměřovač? Raději 2x kontrolujte.
Co je na závodě zakázáno mít u sebe
Děti nesmějí mít u sebe mobilní telefony. Je velmi těžké je v tom přesvědčit, nicméně je možnost i diskvalifikace kvůli tomuto přestupku. Proto je důležité je o tom předem informovat. Dále nesmí mít u sebe sluchátka či zařízení tlumící zvuk.
Co si vzít s sebou na okruh
V tomto bodě je důležité si uvědomit, jestli je okruh rozdělen na dvě etapy (2x12 terčů) nebo jestli je okruh odstřílen naráz (24 terčů). Raději více než méně!
- Svačina a pití: V případě 24 terčů se může jednat až o 4 hodiny na trase. Záleží na okruhu, ale raději počítejte s delší trasou. Nedílnou součástí je veliká svačina s dostatkem tekutin (+ např. čokoláda či jiné sladkosti pro doplnění energie). U 2x12 lze svačinu rozpoložit.
- Oblečení a obuv: Samozřejmě pevná a nepromokavá obuv, aby noha byla v teple a stabilní. To je stará vojenská poučka. Hlavně sucho v botách! Radši více oblečení s sebou než méně (počasí se často velmi rychle mění + nepromokavá bunda). Samozřejmě také oddílový dres.
- Nářadí: Minimum nářadí pro případnou opravu luku: šroubováky, inbusy (na buton/zaměřovač), kombinované kleště, lepidlo (např. kanagon pro případné zalepení sedýlka na tětivě) apod.
- Luk a šípy: Lepší mít u sebe více náhradních šípů. Terén může být zrádný a může se stát případ ztráty šípu či jeho zničení. Doporučuje se mít s sebou na okruhu i náhradní tětivu při případném „prasknutí“ či přetržení (např. o větev).
- Batoh: Veškeré věci mít pohromadě v batohu nejlépe s popruhy na záda. Oblíbené jsou též batohy se stoličkou.
- Dalekohled: Typický spíše u dospělejších kategorií, nicméně není na škodu mít u sebe alespoň základní dalekohled pro případné nejisté zásahy. Stačí malý dalekohled, abyste viděli zřetelně zásahy. Jen pozor, aby dalekohled neměl žádné tzv. záměrné kříže, podle čeho by se mohlo odhadovat vzdálenosti. Na kontrole nářadí je nutné dalekohled vždy předat rozhodčímu, který si jej zkontroluje. Průhled musí být naprosto čistý.
Trenéři a rodiče, co s sebou
Trenéři by měli mít s sebou věci potřebné k případné opravě luku a šípů. Neměl by chybět ani dalekohled pro kontrolu zásahů. Doporučuje se mít s sebou i poznámkový blok a mobil k případné analýze techniky střelby po závodě.
Rodiče jsou na trati (pokud to organizátor dovolí) především v podobě podpory a nosičů batohů a svačin. Samozřejmě s sebou mohou mít také dalekohled.
Střelba na terče a jejich pořadí
Velmi důležité je děti naučit střílet na terče ve správném pořadí a na správné terče. Terénní lukostřelba představuje tyto 4 druhy terčů:
Střelba na terče o průměru 40 cm
Definice z pravidel terénní a 3D lukostřelby:
„Z dvojice střelců, která střílí jako první, střelec na levé straně střílí do horního levého terče, zatímco střelec na pravé straně střílí do horního pravého terče. Z dvojice střelců, která střílí jako druhá, střelec na levé straně střílí do spodního levého terče a střelec
na pravé straně střílí do spodního pravého terče.“
Obr. č. 4: Ø 40 cm terč
Střelba na terče o průměru 20 cm
Definice z pravidel terénní a 3D lukostřelby:
„Z dvojice střelců, která střílí jako první, střelec na levé straně střílí do terčů v prvním sloupci zleva, zatímco střelec na pravé straně střílí do terčů v třetím sloupci. Z dvojice střelců, která střílí jako druhá, střelec na levé straně bude střílet do terčů v druhém sloupci zleva, zatímco střelec na pravé straně střílí do terčů ve čtvrtém sloupci.“
Střelci mohou střílet šípy v libovolném pořadí.
Obr. č. 5:Ø 20 cm terč
Pozor! Častá chyba: Pokud začínáte na terči, vždy střílíte jako A a B bez ohledu na rozlosování. Vždy začínáte na první terče (sloupečky 20 terče na 1. a 3. terč, 40 terče horní). Nikdy nezačínejte jako C a D!
Střelba na terče o průměru 80 cm a 60 cm
Nejdelší vzdálenosti. Tady je to jednoduché. Všichni střílí do jednoho terče. Není třeba řešit pořadí.
Obr. č. 2: Ø 80 cm terč
Obr. č. 3: Ø 60 cm terč
Bodování a pochybnosti o hodnotě šípu
Body se zapisují v okamžiku, kdy všichni střelci odstřílí své šípy. Při bodování se mohou objevit pochybnosti o hodnotě šípu mezi střelci. Názor většiny rozhodne o bodové hodnotě. Pokud bude názor nerozhodný (50/50), tak má šíp vždy vyšší hodnotu. Tzn.: máme 4 střelce, z toho dva střelci rozhodli pro vyšší hodnotu, dva střelci rozhodli pro nižší hodnotu = platí vyšší hodnota. Takto se to posuzuje pouze během kvalifikačních kol. U eliminací a ve finále nerozhodný šíp vždy posuzuje rozhodčí.
Hodnota bodů na terči je zobrazena na obr. č. 6.
Obr. č. 6: Hodnota bodů na terči
Střelecké kolíky
Střelecké kolíky označují vzdálenosti. Mají různé barvy, které odpovídají určité skupině kategorií.
Žlutý kolík: kadeti a kadetky HL, starší žactvo RL, muži a ženy IL
Modrý kolík: dospělí, junioři a juniorky HL, kadeti a kadetky RL, KL
Červený kolík: dospělí, junioři a juniorky RL a KL
Bílý kolík: žactvo HL, mladší žactvo RL, muži a ženy DL
Každému kolíku náleží určité maximální a minimální vzdálenosti u jednotlivých terčů. Podrobněji na obr. č. 8.
Stanoviště
Jakmile mají střelci odstříleno, pokračují k další terčovnice. Střelci ve skupině vždy musí čekat u čísla stanoviště, dokud se střílející střelci nepřesunou a střelecká meta nebude volná. Stanoviště je první místo, kde se střelci musí uskupit! To je ohromně důležité.
Velmi důležitá poznámka spočívá v naprosté mlčenlivosti!
„Žádný soutěžící nesmí během závodu nikomu sdělovat vzdálenosti terčů na okruhu
s neznámými vzdálenostmi.“ (Pravidla terénní a 3D lukostřelby)
Co čeká děti na závodě
Veškeré informace, které by děti měly před prvním závodem vědět, již byly uvedeny výše. Ovšem důležité je připravit je i na další okolnosti, které se terénní lukostřelby týkají. Střelba v terénu ovlivňuje postoj a koordinaci. Důležité je, aby postava byla pořád narovnaná i v terénu (dodržovat polohu těla tzv. „T“).
Obr. č. 7 popisuje, jak lukostřelci bojují s terénem. Lze si povšimnout, že „T“ střelce je ve správném rozpoložení a stabilní.
Obr. č. 7: Správná technika střelby do svahu
Terčová lukostřelba je o stejném pohybu v celém závodě a na stejném principu probíhá i střelba v terénu. A terénní střelba je výborným tréninkem na terčovou, ač se to na první pohled nezdá.
Polovina závodu probíhá v odhadování vzdáleností. To z části může snižovat motivaci dětí k tomuto typu závodu. Bojí se např. ztráty šípů či nízkého počtu bodů. Bohužel to k terénní lukostřelbě také patří. I sebelepší lukostřelec na světové úrovni umí dělat chyby a ztratit šípy. To se stává. V tomto směru by měli trenéři více motivovat své mladší svěřence a ukázat jim, že terénní lukostřelba má své kouzlo.
Ve zkratce, v terénním závodě může být maximálně 6 terčů, které mohou odstrašit střelce (3 neznámé na 60 terč a 3 neznámé na 80 terč), zbylé terče buď víte nebo lze lehce odhadnout vzhledem ke kratší vzdálenosti. Není se čeho bát.
Bojíte se, že si zničíte střeleckou techniku?
Naopak. Jsem toho názoru, že terénní lukostřelba střelce driluje násobně více, než když střílí pouze dlouhé vzdálenosti na rovném terénu. Tady si střelec uvědomí chyby, které na delší vzdálenosti necítí. Zkuste to
Je důvod se bát terénní?
Pokud trenér dobře připraví své svěřence a předá jim svá moudra, pak se nemají čeho bát. V tomto směru lze odkázat i na již zmíněnou tabulku se vzdálenostmi na obr. č. 8. Tuto tabulku je možné mít u sebe a mládež se může orientovat ve vzdálenostech v tom smyslu, že terče mají předepsané určité minimální a maximální vzdálenosti. Pokud se umí v tabulce orientovat, je to pro ně veliké plus.
Obr. č. 8: Tabulka se vzdálenostmi, vlastní zpracování na základě pravidel terénní a 3D lukostřelby
Hodně štěstí v terénních závodech! :)
Co je Terénní lukostřelba?
Terénní lukostřelba (nejen) pro děti
Terénní lukostřelba se od tradiční terčové lukostřelby velmi liší. Terčová lukostřelba je pořád oblíbenější, nicméně pomalu více a více nastupuje trend v terénní lukostřelbě a čím nardůstá střelců, kteří se na ni zaměřují. Přirovnávám ji ke golfové variantě lukostřelby.
Jako byste hráli golf
Terénní lukostřelba zahrnuje střelbu na terč z různých vzdáleností. 24 terčovnic je rozmístěno na ploše v lesích a většinou v nerovném terénu. Je proměnlivá, mění se a každý závod je jiný. Liší se jak terénem, tak i skupinou lidí, kde spolu střelci tráví čas (často více jak 4 hodiny), spolupracují, doplňují se a navazují přátelství.
Děti a terénní lukostřelba
Existuje množství důležitých informací, které by děti měly vědět o terénní lukostřelbě dříve, než je na plac pustíme. O tom, jak probíhá, co mohou a nemohou mít u sebe apod. Samozřejmě důležité je informovat o bezpečnosti. V této části jsou uvedeny ty nejzákladnější informace, které by děti na terénním závodě měly ovládat.
Pravidla terénní lukostřelby, důležité informace a příprava
Bezpečnost
Bezpečnost je alfou a omegou lukostřelby. O tom není pochyb. U terénní lukostřelby to platí několikanásobně. Je tu více možností, jak přijít k úrazu při neohleduplném chování.
Důležité je, aby se děti v terénu chovaly bezpečně a ohleduplně k ostatním. Nerušit střelce při střelbě a čekat na stanovišti, dokud předešlá skupinka není v bezpečné vzdálenosti. Diváci, rodiče a veškerá veřejnost mají na terénních závodech vyhrazené prostory. Důležité je bezpodmínečně dodržovat pravidla bezpečnosti! Co se týče techniky natahování luku, vždy se natahuje pouze na střelecké čáře a pouze ve směru střelby. Šípy se vytahují až na střelecké čáře a v žádném případě se pro ně neběhá.
Na obrázku, jak vypadá klasická skupina na terénní.
Obr. č. 1: Skupinka střelců na MČR žáků 2013, Střapole
Co může mít střelec u sebe
Střelci mohou mít u sebe jakékoliv části pravidel World Archery. Z toho vyplývá? Střelci mohou mít u sebe i tabulku se vzdálenostmi na jednotlivé terče s rozdílnými průměry. Střelci mohou mít u sebe i poznámky se značkami o míření. Velmi oblíbené je nalepit si poznámky např. na spodní rameno, aby se mohly děti rychleji orientovat.
Tip: Nalepené tzv. "čárky" na spodním ramenu mají výhodu 3 násobné kontroly: zaměřovač / čárky / vzdálenost na metě. V jednu chvíli si kontrolujete všechny 3 body zároveň. Pomáhá to. Už se vám někdy stalo, že jste se spletli a špatně nastavili zaměřovač? Raději 2x kontrolujte.
Co je na závodě zakázáno mít u sebe
Děti nesmějí mít u sebe mobilní telefony. Je velmi těžké je v tom přesvědčit, nicméně je možnost i diskvalifikace kvůli tomuto přestupku. Proto je důležité je o tom předem informovat. Dále nesmí mít u sebe sluchátka či zařízení tlumící zvuk.
Co si vzít s sebou na okruh
V tomto bodě je důležité si uvědomit, jestli je okruh rozdělen na dvě etapy (2x12 terčů) nebo jestli je okruh odstřílen naráz (24 terčů). Raději více než méně!
Trenéři a rodiče, co s sebou
Trenéři by měli mít s sebou věci potřebné k případné opravě luku a šípů. Neměl by chybět ani dalekohled pro kontrolu zásahů. Doporučuje se mít s sebou i poznámkový blok a mobil k případné analýze techniky střelby po závodě.
Rodiče jsou na trati (pokud to organizátor dovolí) především v podobě podpory a nosičů batohů a svačin. Samozřejmě s sebou mohou mít také dalekohled.
Střelba na terče a jejich pořadí
Velmi důležité je děti naučit střílet na terče ve správném pořadí a na správné terče. Terénní lukostřelba představuje tyto 4 druhy terčů:
Střelba na terče o průměru 40 cm
Definice z pravidel terénní a 3D lukostřelby:
„Z dvojice střelců, která střílí jako první, střelec na levé straně střílí do horního levého terče, zatímco střelec na pravé straně střílí do horního pravého terče. Z dvojice střelců, která střílí jako druhá, střelec na levé straně střílí do spodního levého terče a střelec
na pravé straně střílí do spodního pravého terče.“
Obr. č. 4: Ø 40 cm terč
Střelba na terče o průměru 20 cm
Definice z pravidel terénní a 3D lukostřelby:
„Z dvojice střelců, která střílí jako první, střelec na levé straně střílí do terčů v prvním sloupci zleva, zatímco střelec na pravé straně střílí do terčů v třetím sloupci. Z dvojice střelců, která střílí jako druhá, střelec na levé straně bude střílet do terčů v druhém sloupci zleva, zatímco střelec na pravé straně střílí do terčů ve čtvrtém sloupci.“
Střelci mohou střílet šípy v libovolném pořadí.
Obr. č. 5:Ø 20 cm terč
Pozor! Častá chyba: Pokud začínáte na terči, vždy střílíte jako A a B bez ohledu na rozlosování. Vždy začínáte na první terče (sloupečky 20 terče na 1. a 3. terč, 40 terče horní). Nikdy nezačínejte jako C a D!
Střelba na terče o průměru 80 cm a 60 cm
Nejdelší vzdálenosti. Tady je to jednoduché. Všichni střílí do jednoho terče. Není třeba řešit pořadí.
Obr. č. 2: Ø 80 cm terč
Obr. č. 3: Ø 60 cm terč
Bodování a pochybnosti o hodnotě šípu
Body se zapisují v okamžiku, kdy všichni střelci odstřílí své šípy. Při bodování se mohou objevit pochybnosti o hodnotě šípu mezi střelci. Názor většiny rozhodne o bodové hodnotě. Pokud bude názor nerozhodný (50/50), tak má šíp vždy vyšší hodnotu. Tzn.: máme 4 střelce, z toho dva střelci rozhodli pro vyšší hodnotu, dva střelci rozhodli pro nižší hodnotu = platí vyšší hodnota. Takto se to posuzuje pouze během kvalifikačních kol. U eliminací a ve finále nerozhodný šíp vždy posuzuje rozhodčí.
Hodnota bodů na terči je zobrazena na obr. č. 6.
Obr. č. 6: Hodnota bodů na terči
Střelecké kolíky
Střelecké kolíky označují vzdálenosti. Mají různé barvy, které odpovídají určité skupině kategorií.
Žlutý kolík: kadeti a kadetky HL, starší žactvo RL, muži a ženy IL
Modrý kolík: dospělí, junioři a juniorky HL, kadeti a kadetky RL, KL
Červený kolík: dospělí, junioři a juniorky RL a KL
Bílý kolík: žactvo HL, mladší žactvo RL, muži a ženy DL
Každému kolíku náleží určité maximální a minimální vzdálenosti u jednotlivých terčů. Podrobněji na obr. č. 8.
Stanoviště
Jakmile mají střelci odstříleno, pokračují k další terčovnice. Střelci ve skupině vždy musí čekat u čísla stanoviště, dokud se střílející střelci nepřesunou a střelecká meta nebude volná. Stanoviště je první místo, kde se střelci musí uskupit! To je ohromně důležité.
Velmi důležitá poznámka spočívá v naprosté mlčenlivosti!
„Žádný soutěžící nesmí během závodu nikomu sdělovat vzdálenosti terčů na okruhu
s neznámými vzdálenostmi.“ (Pravidla terénní a 3D lukostřelby)
Co čeká děti na závodě
Veškeré informace, které by děti měly před prvním závodem vědět, již byly uvedeny výše. Ovšem důležité je připravit je i na další okolnosti, které se terénní lukostřelby týkají. Střelba v terénu ovlivňuje postoj a koordinaci. Důležité je, aby postava byla pořád narovnaná i v terénu (dodržovat polohu těla tzv. „T“).
Obr. č. 7 popisuje, jak lukostřelci bojují s terénem. Lze si povšimnout, že „T“ střelce je ve správném rozpoložení a stabilní.
Obr. č. 7: Správná technika střelby do svahu
Terčová lukostřelba je o stejném pohybu v celém závodě a na stejném principu probíhá i střelba v terénu. A terénní střelba je výborným tréninkem na terčovou, ač se to na první pohled nezdá.
Polovina závodu probíhá v odhadování vzdáleností. To z části může snižovat motivaci dětí k tomuto typu závodu. Bojí se např. ztráty šípů či nízkého počtu bodů. Bohužel to k terénní lukostřelbě také patří. I sebelepší lukostřelec na světové úrovni umí dělat chyby a ztratit šípy. To se stává. V tomto směru by měli trenéři více motivovat své mladší svěřence a ukázat jim, že terénní lukostřelba má své kouzlo.
Ve zkratce, v terénním závodě může být maximálně 6 terčů, které mohou odstrašit střelce (3 neznámé na 60 terč a 3 neznámé na 80 terč), zbylé terče buď víte nebo lze lehce odhadnout vzhledem ke kratší vzdálenosti. Není se čeho bát.
Bojíte se, že si zničíte střeleckou techniku?
Naopak. Jsem toho názoru, že terénní lukostřelba střelce driluje násobně více, než když střílí pouze dlouhé vzdálenosti na rovném terénu. Tady si střelec uvědomí chyby, které na delší vzdálenosti necítí. Zkuste to
Je důvod se bát terénní?
Pokud trenér dobře připraví své svěřence a předá jim svá moudra, pak se nemají čeho bát. V tomto směru lze odkázat i na již zmíněnou tabulku se vzdálenostmi na obr. č. 8. Tuto tabulku je možné mít u sebe a mládež se může orientovat ve vzdálenostech v tom smyslu, že terče mají předepsané určité minimální a maximální vzdálenosti. Pokud se umí v tabulce orientovat, je to pro ně veliké plus.
Obr. č. 8: Tabulka se vzdálenostmi, vlastní zpracování na základě pravidel terénní a 3D lukostřelby
Hodně štěstí v terénních závodech! :)